Wymarzona murawa

Piękny trawnik to podstawa ogrodu, ale zanim trawnik stanie się faktem, będzie wymagać wielu zabiegów, które pozwolą mu zaistnieć jako ozdoba posesji. Zakładanie trawników nie jest więc zajęciem dla każdego, a już na pewno nie jest czymś, co dobrze znosiłoby pośpiech, czy prowizoryczne rozwiązania.

Zanim wyrośnie trawa

Zakładanie trawników Szczecin zaczyna się od przygotowania podłoża. Nie każdy grunt ma podręcznikową fakturę, a rodzaj gleby nie zawsze odpowiada naszym celom. Właściwości te są również przyczyną, dla której poszukuje się specjalisty od usług ogrodniczych zamiast samodzielnie zająć się terenem na którym w założeniu poza murawą ma nie być nic więcej. Niestety, chęć skorzystania z usług ogrodnika często pojawia się po nieudanej próbie założenia trawnika, a poprawianie po takich operacjach może zająć sporo czasu, którego notorycznie nam wszystkim brakuje. Co robić w podobnej sytuacji?

Każdy problem da się rozwiązać

Jednym z popularnych w Szczecinie rozwiązań jest korzystanie z bezpłatnych konsultacji oferowanych przez firmy ogrodnicze. Jak wiadomo, każde zlecenie i każdą umowę poprzedza rzeczowa rozmowa, wielu właścicieli posesji w Szczecinie dzwoni więc wiosną pod usługi ogrodnicze by rzucić hasło „zakładanie trawników”. Profesjonalny ogrodnik od razu będzie wiedzieć, o co zapytać i zawsze się zorientuje dlaczego prace ogrodnicze utknęły w miejscu. Udzielając fachowej porady będzie mógł zaproponować usługi, które dla opisywanych warunków mogą być bardzo pomocne, albo nieodzowne.

Jakoś trawnika a jakość terenu

Po przygotowaniu podłoża na trawnik, odchwaszczeniu i wyrównaniu zakładanie trawników może polegać na wysianiu traw, albo położeniu trawnika z rolki. W międzyczasie teren może wymagać nawożenia, albo odkwaszania, zaś samo założenie trawnika nie kończy historii naszej murawy – trawnik zawsze wymaga pielęgnacji bez względu na swoją kondycję i wiek. W związku z tym nawet kiedy właściciele posesji, lub ogrodu samodzielnie poradzi sobie ze wszystkimi pracami, na ogół korzysta z jednej z usług ogrodniczych jaką jest aeracja trawnika, nazywana też napowietrzeniem murawy.

Osobny rozdział, czyli pielęgnacja

Teoretycznie nie ma znaczenia, kto przeprowadzał zakładanie trawników ale jeśli robiła to ta sama firma, u której zamówimy aerację wówczas sprawa wygląda prościej ponieważ ogrodnicy, w którymi współpracujemy będą już znać uwarunkowania terenu – strukturę gleby i poziom jej nawodnienia, sposób nawożenia, historię nasadzeń roślinnych rzutującą na ph gleby i łatwość adaptacji chwastów. Tym samym będą mogli lepiej wykonać swoje zadania, a przy okazji doradzić jak sprawić, by nasz trawnik prezentował się naprawdę dobrze. W Szczecinie wielu klientów zamawiając zakładanie trawników upewnia się, że będzie mieć możliwość zamówienia aeracji.

O co chodzi z tą aeracją?

Sam zabieg aeracji polega na nakłuwaniu trawnika ostrymi bolcami na głębokość 7-15 cm, w ten sposób na metrze kwadratowym murawy pojawia się od stu do dwustu otworów. Dzięki aeracji poprawia się struktura gleby pod murawą i jej chłonność (nadmiary wody wnikają szybciej), nawozy działają szybciej i skuteczniej, a do korzeni murawy dociera więcej tlenu, co ma znaczenie jeśli np. zakładanie trawników było dokonywane na glebie gliniastej. Po aeracji nasz trawnik będzie mieć większą odporność na przesuszenia i deptanie, co więcej – dzięki ingerencji w strukturę gleby, będzie gęstszy i będzie mieć bardziej wyrównaną nawierzchnię, co wynika ze zwiększenia masy korzeniowej. Tak jak aeracja może być dodatkiem przewidywanym już w chwili kiedy planowane jest zakładanie trawników, tak usługami stanowiącymi dodatek do aeracji, jakie może nam zaproponować profesjonalny ogrodnik będą: piaskowanie, nawożenie, opryski na chwasty i grzyby oraz opryski z odżywkami do trawników.

Dodaj komentarz