W jaki sposób współczesna fotografia postrzega ceremonię ślubną?

Wydawać by się zdołało, że najłatwiejszymi zdjęciami do wykonania są fotografie młodej pary. Jakkolwiek w trakcie ceremonii ślubnej widać tak wiele rozmaitych emocji na twarzach nadrzędnych bohaterów oraz uczestniczących w uroczystości gości, że sam fotograf ma obowiązek być człowiekiem o dużej wrażliwości, aby wszelkie te humory zamknąć w obiektywie. Fotografia ślubna żąda uchwycenia sytuacji, chwili, która już się nie powtórzy, a tylko sami zaintrygowani będą w stanie ją przywrócić we refleksach.

Najpiękniejsze są zdjęcia, na jakich młoda para cieszy się swoją obecnością, otoczeniem, wzajemnym lojalnością oraz miłością, bez spoglądania w obiektyw aparatu fotograficznego. Fotografia weselna stanowi idealną pamiątkę, dokument, jaki następne pokolenia będą ze wzruszeniem oglądać, tak jak my dzisiaj oglądamy własnych pradziadków w gustownych strojach z epoki – weryfikuje to fotograf ślubny Kraków. Czasy zmieniają się prężnie, codzienne obrazy z naszego życia każdego dnia przechodzą do historii, należałoby najistotniejsze zdarzenia zatrzymać, chociażby dla potomnych.

Jeszcze kilkanaście lat temu fotografowie nadzwyczaj nieczęsto używali plener jako tło do fotografii ślubnej. W najwyższym stopniu popularne były pozowane zdjęcia w atelier, na tle planszy widokowej przygotowywanej przez fotografa. Pole do popisu było gigantyczne. Pani młoda siedzi na ławeczce, pan młody pochyla się nad nią, a za nimi helleńskie kolumny i ogniste róże.

Wszystko w bajkowych kolorach. Fotografia ślubna w końcu porzuciła czarno-białą formę na rzecz bogatej kolorystyki. Para młoda była długo oraz skrupulatnie rozmieszczona w trafnych pozach do zdjęcia, pejzaże za nimi były zmieniane, make-up spływał w świetle mocnych lamp. Następny punkt ślubnej imprezy był zrealizowany. Finalnie nadszedł czas, gdy nowożeńcy odkryli, iż piękno natury jest o dużo bardziej fotogeniczne aniżeli zakurzone plansze w atelier, fotografia ślubna weszła w związku z tym odważnie do parków, ogrodów, w góry, słowem otworzyła się na naturalne piękno. Każda pora roku ma własne uroki, jakie skwapliwie używane są przez fotografów.

Dodaj komentarz