Używanie odkurzacza: 7 wskazówek dotyczących sprzątania, które sprawią, że Twój odkurzacz będzie pracował jeszcze lepiej

Używanie odkurzacza nie ogranicza się tylko do dywanów. Zapoznaj się z naszą listą przydatnych wskazówek i daj się zaskoczyć, jak wiele rzeczy możesz wyczyścić odkurzaczem.

Nowoczesne, lekkie odkurzacze są w stanie wykonać o wiele więcej zadań niż tylko usuwanie kurzu z dywanu. Od odświeżania zasłon po pielęgnację sierści Twojego zwierzaka, jest wiele sposobów na wykorzystanie odkurzacza, których pewnie jeszcze nie próbowałeś.

1. UŻYJ ODKURZACZA, ABY NADAĆ POMIESZCZENIU PRZYJEMNY ZAPACH

Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że podczas odkurzania powietrze wydalane z odkurzacza jest trochę, no cóż, wilgotne? To nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że w kanistrze lub worku Twojego odkurzacza prawdopodobnie czai się wszystko, od spleśniałego jedzenia po sierść zwierząt domowych. Ale istnieje kilka całkiem zgrabnych sztuczek, których możesz użyć, aby sprawić, że wydalane powietrze będzie pachniało słodko, dzięki czemu Twój pokój poczuje się tak świeżo, jak wygląda. Spróbuj tego:

  • Regularnie wymieniaj worek lub czyść pojemnik w modelach bezworkowych;
  • Usuwaj zatory – zatkana sierść zwierząt domowych jest często winowajcą;
  • Wyczyść części odkurzacza za pomocą połączenia sody oczyszczonej/węglanu sody i wody, wypłucz i wysusz.
  • Włóż skórkę pomarańczy do woreczka lub pojemnika – efekt ten sam.
  • Skrop ulubionym olejkiem eterycznym kulkę z waty i włóż ją do worka lub pojemnika.
  • Posyp podłogę sodą oczyszczoną i odkurz ją (to również odświeży dywan, jeśli zostawisz go na godzinę lub dłużej, aby zadziałał).

2. UŻYWANIE ODKURZACZA W WALCE Z ALERGIAMI

Kiedy nadchodzi wiosna i lato, otwieramy okna, aby odświeżyć nasze pokoje. Niestety, takie działanie powoduje również wzniecanie kurzu i wpuszczanie pyłków, które następnie przywierają do zasłon i okien, mebli i dywanów. Jak temu zaradzić? Poza zamykaniem okien, użycie miękkiej szczotki do parapetów i zabiegów okiennych znacznie ograniczy wnikanie kurzu i pyłków. Traktuj te gorące miejsca raz w tygodniu – i używaj jej na ulubionych zabawkach swoich dzieci, jeśli one również cierpią na alergie. Wybierz odkurzacz z filtrem HEPA, który pomoże usunąć alergeny z powietrza.

3. UŻYWAJ ODKURZACZA DO CZYSZCZENIA URZĄDZEŃ KUCHENNYCH

Okruchy zaklinowane w tosterze, cząstki żywności zaśmiecające mikrofalówkę, półki i drzwi lodówki, filtry powietrza na piekarnikach, płytach grzewczych … wymień je, wszystkie te drobne prace, które normalnie zajęłyby wieki, aby poradzić sobie ściereczką, mogą być wykonane naprawdę szybko i skutecznie za pomocą narzędzia szczelinowego odkurzacza. Umieść odkurzacz na delikatnym ustawieniu i wyłącz urządzenia w sieci zanim zajmiesz się nimi swoim odkurzaczem, aby sprzątać przede wszystkim bezpiecznie.

4. UŻYJ ODKURZACZA, ABY ODŚWIEŻYĆ ŚMIERDZĄCĄ POŚCIEL

Czy Twój materac jest nieprzyjemnie pachnący? Twoje narzuty na łóżko i poduszki są trochę nieświeże? Jeśli te większe rzeczy nie nadają się do prania, możesz się zastanawiać, jak je odświeżyć. Jeśli chodzi o odświeżanie materaca, to nie jest to zadanie takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

Po prostu posyp wszystko sodą oczyszczoną/ wodorowęglanem sody następnym razem, gdy zmieniasz pościel, zostaw na co najmniej pół godziny, a następnie odkurz ją. Wodorowęglan rozluźni kurz i pomoże Ci pozbyć się czających się roztoczy, również.

5. UŻYWANIE ODKURZACZA DO POZBYCIA SIĘ ZAPACHÓW ZWIERZĄT DOMOWYCH

Czy łóżko Twojego zwierzaka śmierdzi? Czy Twoja sofa śmierdzi? Czy to wszystko przez Twojego ukochanego pupila? Regularne i dokładne odkurzanie sierści i włosów zwierzęcia jest najlepszym sposobem na pozbycie się brzydkiego zapachu. Najpierw zastosuj sztuczkę z wodorowęglanem sody, posypując nim obficie dotknięte powierzchnie, pozostawiając go na chwilę, by zadziałał, a następnie odkurzając. Nie zadziałało? Musisz wrzucić wszystkie rzeczy, które możesz, do pralki.

Następnie, aby utrzymać zapachy na dystans w pierwszej kolejności, rozważ umieszczenie narzuty lub koca na kanapie lub łóżku dla zwierząt. Możesz szybko wrzucić to do prania, aby ograniczyć smród. Regularne szczotkowanie Twojego zwierzaka również pomoże.

6. UŻYJ ODKURZACZA DO PIELĘGNACJI SWOJEGO ZWIERZAKA

Ten hack do odkurzania wiąże się z pewnym ostrzeżeniem: nie rób tego, jeśli Twój zwierzak tego nie lubi lub już boi się odkurzacza. Jeśli jednak Twój liniejący pies lub kot jest tak spokojny, że uzna to za przyjemność, możesz użyć narzędzia do odkurzania i najniższego ustawienia, aby zapewnić mu półprofesjonalną sesję pielęgnacyjną – i upewnić się, że wszystkie włosy zwierzęcia nigdy nie spadną już na podłogę/sofę/łóżko/posłanie.

7. UŻYJ ODKURZACZA DO CZYSZCZENIA KLAWIATURY KOMPUTERA

Jeśli siedzisz teraz przy komputerze, spójrz w dół na klawiaturę. Prawdopodobnie między klawiszami jest zakurzona. Mogą się tam też czaić ślady wczorajszego obiadu. Nie chcąc Cię przerazić, znajdziesz tam mnóstwo zarazków, więc czytaj dalej. Czyszczenie klawiatury jest więc regularną czynnością obowiązkową.

Możesz oczywiście odłączyć ją od zasilania, wynieść na zewnątrz, odwrócić do góry nogami i delikatnie potrząsnąć. Ale możesz też po prostu wziąć narzędzie do czyszczenia szczelin, włączyć odkurzacz na niskie ustawienie i odkurzyć kurz i okruchy.

Dodaj komentarz