Skąd w modzie męskiej wziął się kaszkiet?

Nakrycia głowy noszone przez panów są bardzo różne. Znajduje się wśród nich kaszkiet, który w ostatnim czasie zyskał ogromną popularność. Coraz więcej mężczyzn – zarówno tych naprawdę młodych, jak i tych sporo starszych – decyduje się na urozmaicanie stroju właśnie kaszkietem. Jest to nakrycie głowy, które sprawdza się świetnie. Zanim zdecydujemy się go kupić warto poznać go nieco bliżej. Zobaczmy skąd w ogóle wziął się kaszkiet, z jakich tkanin można go uszyć, a także jakie rodzaje kaszkietów można nosić.

Jaką historię ma kaszkiet?

Kaszkiet pojawił się w XIV wieku. Jego ojczyzną są Wyspy Brytyjskie. Początkowo ich noszenie było obowiązkowe dla przedstawicieli niższych klas. Z czasem kaszkiety stały się jednym z najbardziej popularnych nakryć głowy. Zaczęli nosić je mężczyźni również z innych klas, co sprawiło, że ich produkcja gwałtownie zaczęła rosnąć. Szybko zauważono też, że świetnie sprawdzają się one zarówno w chłodne, jak i słoneczne dni. Zapewniały ciepło, a daszek, jaki posiadają, gwarantował solidną ochronę przed promieniami słonecznymi.

Jakie są rodzaje kaszkietów?

Obecnie wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kaszkietów. Dzieli się je na:

  • newsboy cap;
  • flat cap.

Te pierwsze kojarzone są przede wszystkim z kulturą amerykańską. To właśnie takie kaszkiety mieli na głowach chłopcy, którzy zajmowali się roznoszeniem gazet. Stąd też wzięła się ich nazwa (news boys). Takie kaszkiety charakteryzują się nieco luźniejszym krokiem. Niektórzy określają ich kształt jako nieco workowaty. Były to modele zarezerwowane dla niższej klasy robotniczej. Z kolei flat cap to typowy kaszkiet brytyjski. To właśnie on cieszy się wzięciem wśród eleganckich panów. W polskich sklepach często spotkać można się z określeniem sześciopensówki. Do wykonania kaszkietów flat cap najczęściej wykorzystuje się bawełnę oraz tweed. Warto jednak pamiętać, że do szycia takich nakryć głowy służy również len. Kaszkiety lniane są bardzo dobrym wyborem na lato, kiedy to temperatura nierzadko jest bardzo wysoka.

Dodaj komentarz