Serum na porost rzęs: co działa, a co nie

Serum na porost rzęs to jeden z tych produktów kosmetycznych, które wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe. Czy naprawdę można sprawić, by Twoje rzęsy pogrubiły się i wydłużyły, pozornie eliminując potrzebę tymczasowego przedłużania rzęs, jak tusz do rzęs i sztuczne rzęsy?

Przemysł kosmetyczny chciałby, abyś uwierzył, że tak jest: Ostatnio w sklepach pojawił się napływ odżywek do rzęs, które obiecują wzmocnić i wyhodować te drobne włoski. I prawdopodobnie widziałeś przed i po zdjęciach kobiet obnoszących się z soczystymi rzęsami na Instagramie i Amazon.Ale czy te serum naprawdę działają? A jeśli tak, to jaka jest najlepsza odżywka do rzęs? I czy jest bezpieczny w użyciu tak blisko twoich cennych oczu? Rozmawialiśmy z zawodowcami, aby się dowiedzieć. jaka jest cena odżywki do rzęs?

Najpierw przyjrzyjmy się normalnemu wzrostowi rzęs.

Podobnie jak każdy włos na skórze głowy, rzęsy podążają za określonym wzorem wzrostu. „Istnieją trzy fazy wzrostu rzęs: anagen (aktywność), katagen (przejście) i telogen (spoczynek)”, mówi SELF, optometrystka Pamela A. Lowe, OD.

W fazie anagenu rzęsa stale rośnie. Ta faza może trwać od czterech do sześciu tygodni. W fazie katagenu rzęsy osiągają maksymalną długość, a mieszki włosowe zaczynają się kurczyć. Ta część cyklu może trwać od dwóch do trzech tygodni, mówi Lowe. Ostatnia część cyklu to faza telogenu. Jest to okres spoczynku i może trwać około 100 dni, zanim rzęsa naturalnie wypadnie. „Każda pojedyncza rzęsa przechodzi fazę w innym czasie” – mówi Lowe. „Średnio wymiana jednej rzęsy trwa od czterech do ośmiu miesięcy”.

Oto jak rzekomo działają dostępne bez recepty odżywki na porost rzęs.

Prawda jest taka, że ​​większość odżywek do rzęs, które widzisz w sklepach, nic nie da. Ale żeby zrozumieć, co w nich jest, oto składniki, które najczęściej reklamują:Biotyna: Jest to najczęstszy składnik aktywny w dostępnych bez recepty serum do rzęs, które są często sprzedawane jako kuracje kondycjonujące. Biotyna jest witaminą B i mówi się, że poprawia zdrowie włosów poprzez wzmocnienie keratyny, białka tworzącego włosy.

Niestety, „wpływ biotyny na wzrost włosów i paznokci jest bliższy miejskiemu mitowi niż faktowi” – ​​mówi SELF chemik kosmetyczny Stephen Alain Ko. Lowe zgadza się i mówi, że to samo dotyczy twoich rzęs. „Nie ma przekonujących dowodów na to, że biotyna przyspieszy wzrost rzęs. A ponieważ wiele suplementów biotyny rzadko jest skutecznie wchłanianych przez nasz system – chyba że ma się skrajny niedobór – tak naprawdę nie opłaca się jej używać w tym celu”.

Olej rycynowy: Prawdopodobnie czytałeś również o stosowaniu oleju rycynowego jako serum na porost rzęs DIY. Ale chociaż hacki z tym i innymi olejkami mogą sprawić, że twoje rzęsy będą wyglądać dłużej, to prawdopodobnie tylko trik oka, a nie legalny wzrost. „Może się zdarzyć, że nabłyszczający i powlekający efekt olejków może dawać złudzenie, że włosy są grubsze. Może też zapobiegać pękaniu” – mówi Ko. Ale to już koniec korzyści. Zaburzenia osobowości typu borderline (BPD) wpływają na moje życie

Peptydy, pantenol i kwas hialuronowy: Inne odżywki do rzęs zawierają koktajl tych składników, ale efekty są bardzo subtelne. „Większość z nich działa jak środki wiążące wodę lub środki nawilżające” – mówi Ko. „Mogą zwiększyć elastyczność włosów (zmniejszając pękanie i łamliwość), a nawet pokryć je, aby wyglądały na grubsze”. Ale mówi, że nie ma dowodu na to, że mogą faktycznie zwiększyć wzrost włosów.

Czy odżywki do rzęs są bezpieczne?

Jeśli zdecydujesz się wypróbować odżywki poprawiające wygląd swoich rzęs, musisz uważać na sposób ich aplikacji. Większość instrukcji dotyczących serum mówi, aby nakładać produkt blisko nasady, ale musisz być ostrożny, ponieważ uniknięcie kontaktu produktu ze skórą lub oczami może być trudne. „Ponadto otwory gruczołów na powiekach, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania łez, mogą potencjalnie zostać zatkane, powodując dyskomfort, jęczmień i infekcje” – mówi dr Lowe.

Najłatwiejszym sposobem nakładania serum jest użycie dołączonego aplikatora, zaczynając od wewnętrznego kącika, kierując się na zewnątrz. I używaj ręki po tej samej stronie, co oko, nad którym pracujesz, aby Twój widok nie był zasłonięty.W przypadku wszelkich zabiegów kosmetycznych zawsze najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, co jest dla Ciebie idealne. Pomogą Ci znaleźć najlepszą dla Ciebie odżywkę do rzęs.

Dodaj komentarz