Rezonans magnetyczny dla koni jako alternatywa dla ultrasonografii oraz rentgenodiagnostyki

MRI dla koni to podejście alternatywne dla USG i RTG. Jest wykonywany w stajni dla koni Archipp przy zastosowaniu nowoczesnego osprzętu. Badanie przeprowadzane jest na stojącym koniu, od kopyt do stawu nadgarstkowego albo skokowego, a także dla kości i tkanek. Obrazowanie odbywa się bez użycia promieni rentgenowskich i substancji radioaktywnych. Szybkie diagnozowanie jakie przynosi usg koni pozwala szybko rozpoczynać leczenie.

Ambulatoryjny tok badania to spore ułatwienie, ponieważ zwierzęcia nie trzeba zostawiać w klinice. W wyniku badania otrzymuje się obrazy w dowolnych płaszczyznach, a jeżeli jest to konieczne ze względu na przeróżne choroby, można oczekiwać na ujęcia porównawcze zdrowej kończyny. Jakość obrazu oddziałuje na najwyższą jakość diagnostyki. Zaawansowana metoda sprawdza się w wypadku trudnych kulawizn u koni. Rozkuty przed badaniem koń zostaje uspokajany przy pomocy lekarstw i wprowadzi się go do pomieszczenia diagnostycznego.

Zbadana kończyna jest precyzyjnie ustawiona na polu magnetycznym. W trakcie rezonansu powstaje od trzystu do pięciuset obrazów, analizowanych przez doświadczonego radiologa. Krótki czas badania oraz to, że jest ono wykonane bez konieczności podawania znieczulenia ogólnego są zapewnieniem spokoju dla właścicieli. Precyzyjne obrazowanie chorób kości oraz tkanek miękkich, gdy wcześniej postawiona diagnoza była niepewna.

Po zrobieniu MRI uzyskuje się przekonanie, że technika leczenia będzie dobrana jak najlepiej. Z badania można skorzystać, gdy koń ma być kupiony albo sprzedany. Badanie z pomocą rezonansu magnetycznego pozwoli na wgląd w obszary niedostępne dla pozostałych technik obrazowania. Mogą to być struktury zamknięte w obrębie puszki kopytowej albo zmiany w okolicy kości, tkanki podchrzęstnej i chrząstki stawowej. Rezonans magnetyczny to baza do wyleczenia chorób ortopedycznych. Przeglądając wyniki ekspert błyskawicznie może podjąć decyzję o sposobie leczenia.

Dodaj komentarz