Postaw na solidne blachy i stal

Blachy są jednym z w największym stopniu znanych oraz trwałych typów pokryć dachowych w Polsce. Mimo własnej niezawodności nie są jednak niezniszczalne. Dosyć częstym kłopotem powiązanych z ich eksploatacją jest pojawianie się na dachach porostów, mchów i grzybów. Te pomimo tego z dachów wykonanych z blach trapezowych usuwa się zdecydowanie łatwiej niż na przykład z dachówek ceramicznych bądź cementowych. Aby pozbyć się mchów, porostów i grzybów, wystarczy jedynie spryskać zainfekowaną przez nie powierzchnię specjalistycznym płynem ofiarowanym do likwidacji tego rodzaju narośli. Po paru dniach wypada spłukać obumarłe rośliny z dachu wodą. Tego rodzaju przedsięwzięcia wolno wykonywać w pełni samodzielnie. Jednakże w wypadku jakichkolwiek wątpliwości poprawnie jest poprosić o poradę producenta, u którego zamawiało się blachy. Przy usuwaniu porostów, należy zachować należyte środki ostrożności, ponieważ przeznaczone do tego substancje są wielce toksyczne i szkodliwie działają na organizm ludzki.

Jednym z przeważnie zadawanych producentom pytań w kwestii blach trapezowych jest pytanie o ich dobry sposób montażu i przechowywania blach w okresie bezpośrednio poprzedzającym zamontowanie ich na dachu – więcej na stronie internetowej obróbka skrawaniem. Jeśli montaż ma nastąpić od razu po zakupie (do granic możliwości trzy do czterech tygodni od daty produkcji), trzeba rozciąć opakowanie, w jakim znajdują się blachy oraz ustawić je pod nieznacznym skosem, by umożliwić spływanie prawdopodobnym wodom opadowym.

Jeśli zaś okres między produkcją a montażem blach trapezowych ma być dłuższy, wtedy nieodzowne jest rozcięcie paczki, w jakiej blachy zostały dostarczone przez producenta. W następnej kolejności pomiędzy arkuszami trzeba umieścić listwy dystansowe, by umożliwić swobodny przepływ powietrza w opakowaniu. Pod żadnym pozorem nie wolno kłaść paczki z blachami trapezowymi bezpośrednio na ziemi, a arkusze należy przechowywać w miejscu bezpiecznym, przewiewnym oraz suchym, by nie doprowadzić do zniszczenia blach poprzez działanie czynników środowiskowych.

Dodaj komentarz