Pomoc w rejestracji auta

Wielu z nas woli zakup samochodu używanego, niemniej jednak jednocześnie w trafnym stanie i o dużo tańszego niż pojazd z gustownego salonu. Decydując się na taką formę nabycia auta musimy posiadać świadomość, iż nie ciąży na nas obowiązek pokrycia kosztów podatku, zaległego państwu. Wypływa to stąd, że komis samochodowy zobowiązany jest do uiszczania ryczałtu oraz jest z reguły postacią fizyczną, będącą płatnikiem podatku od towaru i usług.

Chodzi tutaj o kultowy podatek VAT. Jeżeli dokonujemy kupna samochodu u takiego właśnie ludzie biznesu, należy zwrócić uwagę, żeby w umowie zakupu zawarta pozostała klauzula dotycząca tego, że koszta podatku spoczywają na sprzedającym, a nie na nas, jako nabywcach. Wówczas Urząd Skarbowy nie będzie domagał się od nas określonej kwoty i będziemy mogli przezornie zarejestrować auto na siebie. Należałoby również zwrócić uwagę na fakt, że w czasie takiej transakcji uda nam się trochę zaoszczędzić, bo dwa procent wartości wozu pozostanie w naszej oraz tak mocno nadwerężonej kieszeni.

Niekiedy zdarza się tak, że zakupiony samochód rejestruje się na nazwiska dwóch jego właścicieli – wypróbuj pomoc na witrynie internetowej Voal-lublin.pl. Wówczas mamy do czynienia z współwłaścicielem naszego pojazdu. Nie oznacza to jednakże, że każdy z oddzielna zobowiązany jest do uregulowania podatku od czynności cywilnoprawnych.

Formularz PCC-3 wspólnie z aneksem PCC-3/A składa jedynie jeden ze współwłaścicieli samochodu, we właściwym dla własnego miejsca zamieszkania Urzędzie Skarbowym. Jeśli posiadacze samochodu podlegają opodatkowaniu w dwóch różnych urzędach, pozostawia się im możliwość wyboru, co do złożenia deklaracji. Taksa od nabycia auta dalej wynosi 2% jego wartości rynkowej i nadal terminem obowiązującym jest czas czternastu dni, licząc od daty zawarcia umowy kupna. Nie warto zwlekać z załatwieniem formalności skarbowych, bowiem w następnej fazie działań mogą spotkać nas trudności w Wydziale Komunikacji oraz Rejestracji Pojazdów. Bez potwierdzenia zapłaty zaległego podatku nie zdobędziemy zgody na zarejestrowanie auta na nasze nazwisko oraz pojazd nie pozostanie pozwolony do ruchu drogowego.

Dodaj komentarz