Najtańszy kredyt gotówkowy w rankingu kredytów gotówkowych

Pojęcie „najtańszego” bywa bardzo mylące, ponieważ często przy zakupie danego towaru albo usługi klient ma tendencję do patrzenia wyłączeni na cenę początkową – koszt zakupu jednostkowego. Bardzo wiele produktów albo usług niesie jednak ze sobą dodatkowe koszty, często ukryte lub pojawiające się dopiero wraz z czasem i użytkowaniem, czyli eksploatacją danego dobra. Klasycznym przykładem może być tutaj samochód, którego tankowanie i ubezpieczenie oraz naprawy kosztują w trakcie kilku lat użytkowania pojazdu czasami drugie tyle, co jego zakup.

Podobnie może być w przypadku nierozsądnie wybranego kredytu gotówkowego, który tak samo jak źle wybrany samochód – może bardzo dużo kosztować wraz z upływem miesięcy i lat. Jeśli przykładowo klient banku zdecyduje się na zawarcie umowy kredytowej w oparciu o zmienne oprocentowanie – okresowo może korzystać i cieszyć się niższą ratą, ale przy wzroście oprocentowania lub inflacji, jego rata może zacząć dynamicznie wzrastać, przez co ten sam kredyt w perspektywie kolejnych lat zacznie go kosztować o wiele więcej. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób można uniknąć podwójnego płacenia z tytułu raz zawartej umowy pożyczki.

Co się składa na koszt kredytu?

Warto wiedzieć, że na koszt finalny kredytu gotówkowego mogą składać się nie tylko same raty kapitałowe, ale również raty odsetkowe. Ich dystrybucja, czyli ciężar ich rozłożenia w kolejnych miesięcznych ratach spłacanych przez klienta, może być skrajnie różna a to z kolei przekłada się na pułap tego, czy w trakcie kolejnych lat klient spłaca bankowi więcej kapitału czy jednak odsetek. Przed zawarciem umowy mogą być naliczane opłaty przygotowawcze i opłaty manipulacyjne, które są następnie doliczane do sumy całego zobowiązania klienta.

W ostatnim czasie banki przestały stosować takie klauzule i starają się być jak najbardziej konkurencyjne przed klientami, więc maksymalnie ograniczają dodatkowe obciążenia po stronie klienta, zadowalając się głównie oprocentowaniem pożyczki. Osoby korzystające z pożyczek pozabankowych, operujące na rynku instytucji nie będących bankami, muszą być przygotowane na to, że zawierana przez nich umowa pożyczki gotówkowej obwarowana będzie wieloma innymi dodatkowymi opłatami jak obowiązkowe ubezpieczenie czy opłata przygotowawcza.

Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę kredytu?

Przy niskiej stopie oprocentowanie usług bankowych, o której decyduje bank centralny każdego państwa osobno – warunki zaciągania kredytów w bankach stają się o wiele korzystniejsze dla obywateli. Warto więc wyczekiwać momentu, w którym warunki makroekonomiczne i popyt na pożyczki będzie generował większy popyt tychże wśród instytucji bankowych – co z kolei przekłada się na konkurencję i atrakcyjność poszczególnych propozycji kredytowych.

Jeśli klient ma czas oczekiwać na lepszą koniunkturę na zaciąganie kredytu – jest to wysoce wskazane. Jeśli jednak pożyczka musi być zaciągnięta szybko – np. na jakiś niezaplanowany cel, wtedy koniecznie warto skorzystać z porównywarek i wybrać Najtańszy kredyt gotówkowy w rankingu kredytów gotówkowych. Internet daje dzisiaj użytkownikowi niemal nieograniczone możliwości jeśli chodzi o szybkie zestawienie ze sobą propozycji kredytów bankowych. Dzięki temu nawet całkowity laik uzyska szybko czytelną odpowiedź na pytanie o to, które banki mają w tej chwili najkorzystniejsze finansowo oferty pożyczkowe.

Dodaj komentarz