Najmniejsi pomocnicy w ogrodzie – w jaki sposób walczyć ze szkodnikami?

Wypoczywając w ogrodzie i kontemplując naturę, kwitnące kwiaty, drzewa, słuchając śpiewu okolicznych ptaków, nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że aby skonstruowany przez nas ogród cieszył nas każdego roku, przyczyniają się do tego nasi sprzymierzeńcy, jakich często nawet nie spostrzegamy. Warto w następstwie tego o nich zadbać, aby w naszym ogrodzie odnaleźli schronienie oraz mogli o niego na własny sposób zadbać. Pszczoły, trzmiele, osy, motyle, gwarantują kwitnienie kwiatów oraz roślin. Warto pamiętać, by w ogrodzie posadzić różnorodne rośliny, jakie będą wabić rozmaite owady.

Najlepszym sposobem, żeby zapewnić w ogrodzie lub na działce słuszną równowagę biologiczna pomiędzy szkodnikami a naszymi sprzymierzeńcami, jest racjonalne sadzenie roślin, jakie przyciągną do siebie odpowiednie gatunki owadów, płazów, ptaków, a te już same będą dbały o zwalczanie szkodników naszych upraw. Udręką działkowiczów są mszyce, jakie bardzo niszczą nasze uprawy. Preparaty chemiczne są wybitnie skuteczne w ich zwalczaniu, ale wraz z mszycami giną ich pogromcy, po największej części biedronki – Środki zwalczające osy Target
. Jeśli zastosujemy taki preparat, prawdopodobnie będziemy musieli go wykorzystywać i w następnym sezonie, bowiem populacja naszych sprzymierzeńców nie będzie łatwa do odtworzenia.

Jak najmniejsza ingerencja w życie ogrodowej fauny spowoduje, iż wytworzy się należyta równowaga pomiędzy szkodnikami a ich wrogami, z korzyścią dla wszystkich, przede wszystkim dla naszych upraw. Gryzonie, krety, nornice potrafią nam skutecznie uprzykrzyć życie, jednakowoż metodą prób oraz błędów wynajdziemy w końcu swoja metodę na pozbycie się tych zwierząt z stworzonego przez nas terenu, oczywiście bez używania środków chemicznych.

Dodaj komentarz