Medycyna stosująca zioła – gdzie znaleźć?

Ziołolecznictwo na długie lata odeszło w zapomnienie, wyparte przez medycynę opierającą się na syntetycznej produkcji leków. Zioła uznano wówczas za mało pewny specyfik leczenia, a część autorytetów medycznych z przełomu XIX oraz XX w. twierdziła nawet, iż są niezwykle niezdrowe i trujące. Dziś jednakże zioła z powrotem uzyskują właściwą sobie rangę we współczesnej medycynie to naturalnie dzięki popularyzowaniu medycyny naturalnej.

Zioła należałoby jest wykorzystywać w wypadku wszystkich lżejszych schorzeń. Nie mają bowiem tak drastycznych przypadkowych środków działania jak większość leków. Część dzisiejszych internistów i pediatrów zaleca nawet w przypadku infekcji korzystanie z ziół i wyraźnie odradza stosowanie antybiotyków.

Przykładowo, w wypadku infekcji i zapaleń gardła oraz migdałków czy anginy, doktorowie polecają płukanki z szałwii, jaka ma silne działanie ściągające, antyseptyczne oraz przeciwzapalne. Jednakowoż zdarza się wielokrotnie, iż same zioła nie wystarczają oraz terapię wypada wspomagać antybiotykami – wówczas polecamy auto amnesia xxl. Polska jest krajem o bardzo bogatej oraz różnorodnej faunie. Na jej terenie występuje wybitnie wiele roślin o właściwościach leczniczych. Zioła w Polsce pojawiają się zarówno w przyrodzie, np. na łąkach czy w lasach.

Ze względu na pomyślne warunki geograficzne też uprawia się je w hodowlach. Najatrakcyjniejsze polskie zioła znajdują przeznaczenie również w medycynie, jak oraz w kuchni. Są to m.in. bazylia, tymianek, kminek, koper, pietruszka, majeranek, rumianek, szałwia, tymianek oraz mięta.

Przetwarza się je, np. suszy lub mieli i wyprzedaje po pewnym czasie w formie przypraw lub także wiąże w pęczki oraz wyprzedaje się je w naturalnej formie. Z wielu ziół produkuje się też napary oraz herbaty, np. z szałwi i rumianku. Inne popularne i cenione polskie zioła to dzika róża, jałowiec, brzoza, pokrzywa, podbiał, kasztanowiec, krwawnik, lipa, mniszek lekarski, babka lancetowata, głóg dwu i jednoszyjkowy, borówka czernica. Znajdują przeznaczenie zwłaszcza w medycynie naturalnej, szczególnie w fitoterapii i aromaterapii.

Dodaj komentarz