Materiały do wyrobu firanek

Tiul jest typem tkaniny, materiałem lekkim i przejrzystym. Tkany jest z reguły z bawełny, lecz w pewnych momentach, choć rzadziej z jedwabiu. Z tiulu wykonuje się pomiędzy innymi welony oraz woalki. Inną tkaniną znamionującą się przejrzystością jest materiał zwany batystem. Tak, jak tiul jest cienką oraz przezroczystą tkaniną wykonywaną z bawełny, jedwabiu, oraz lnu. Rodzaj zdobienia plecionego z nici nazywamy koronką. Jest ona zrobiona przy użyciu takich materiałów, jak bawełna, len, a czasami nawet metal. Wszystkie te trzy tutaj wymienione tkaniny służą do tworzenia delikatnych osłon.

Też firanki tworzy się przy użyciu tych materiałów. Z reguły występują one w postaci białej, co zapewnia nam taka tkanina, jak jedwab, lub bawełna, jednakowoż wolno je także barwić. Wszelkie tudzież są materiałami delikatnymi. Charakteryzują się też nadzwyczaj niewielką masą, bo każdy z wymienionych materiałów jest niebywale lekkim tworzywem. Prócz tego firanka jest tak pleciona, że ma dużo maleńkich otworów, przez które wolno włożyć np. szpilkę. Jeśli chodzi o pranie to, jak nie ulega wątpliwości nie należy wspólnie mieszać ze sobą materiałów różnokolorowych z czarnym, co ma okazję skutkować niepożądanym zabarwieniem. Również w pewnych sytuacjach ze względu na delikatność materiału, trzeba się wykazać ostrożnością. Przykładem niech będzie firana. Jest wiele sposobów jej prania, ale zawsze trzeba uważać, albowiem firanki gotowe są bardzo delikatną tkaniną, wobec tego pranie jej w rękach pozbawione jest jakiegokolwiek sensu. Wolno ją zwyczajnie włożyć do pralki oraz prać, Jakkolwiek nie jest to jedyna metoda. Nieraz albowiem uprzednio macza się ją, przykładowo w wannie, w wodzie z proszkiem do prania i dopiero po tym zabiegu wrzuca do pralki.

Po wypraniu firanki są na ogół dosyć pogniecione. Wskutek tego także po wysuszeniu ich należy je przeprasować. Wolno także lekko je otrzepać z wody oraz powiesić, jak gotową w oknie, pozwalając jej by obeschła wisząc, dzięki czemu naciągnie się oraz nie będzie należy jej prasować. Musi ona być niemniej jednak wilgotna, a nie mokra na tyle, aby kapała z niej woda, niemniej jednak to wystarczy by się naprostowała.

Dodaj komentarz