Który dach wyselekcjonować? Wybór dachu w trakcie projektowania domu

Konstrukcja prywatnego domu to na pewno o dużo pokaźniejsze wyzwanie niż kupno już gotowego mieszkania od dewelopera albo też kupno używanego domu na rynku wtórnym. Jest to ciąg decyzji, jakie z pewnością należy będzie podejmować, biorąc jako punkt wyjścia wybór odpowiedniej działki pod budowę, przez badanie słusznego projektu, który jesteśmy w stanie odkryć analizując katalogi zawierające projekty domów, aż po wybór właściwej ekipy budowlanej.

Jednak na późniejszych etapach realizacji inwestycji budowlanej też będziemy zobligowani do podejmowania indywidualnych decyzji, tak ma prawo być na przykład w sytuacji, kiedy okaże się, że wydatki budowy domu są znacznie wyższe niż zakładana to początkowa symulacja, wypada wiec wykonać jakieś ruchy dążące do obniżenia kosztów poprzez wybór na przykład innego materiału wykończeniowego. Jak najbardziej takie wybory powinny być zgodne z szkicem domu, jakkolwiek miarodajne ruchy wolno wykonać w ramach tego samego projektu, bez umyślnie ogromnych zawirowań w całym procesie budowy mieszkania. Alternatywa takiej zamiany jest na przykład wybór materiału, jaki zastosujemy do pokrycia dachu – w tej kwestii jest rozległy wybór osiągalnych na rynku pokryć dachowych.

Budowa domu w końcowej fazie to miedzy innymi oczywiście pokrycie dachu, jesteśmy w stanie dopasować materiał pokryciowy w takim stopniu, aby jego ciężar nie był większy aniżeli dopuszczalny w projekcie budynku – ma okazję się tak zdarzyć, jeżeli na przykład projekt zakłada pokrycie dachu blachodachówką, a więc konstrukcja jest stosunkowo rozkoszna, jeżeli chodzi o dach – sprawdź dachy Warszawa. W tego typu sytuacji ryzykowne będzie bez konsultacji z architektem wykorzystanie pokrycia dachu cięższego kilkakrotnie, a więc wykorzystanie dachówki ceramicznej. W odwrotnej sprawy zaś nie będzie najmniejszego problemu ze zmiana materiału pokrycia dachowego, albowiem konstrukcja przygotowana na położenie dachówki ceramicznej wytrzyma na pewno każde inne pokrycie. Interesująca opcją jest wykorzystanie dachówki bitumicznej – zaleta takiego rozwiązania jest duża solidność danego pokrycia, walory estetyczne i cena, jaka jest konkurencyjna nawet w stosunku do najtańszego rozwiązania, a więc pokrycia wykonanego z blachodachówki.

Dodaj komentarz