Kiedy najprawidłowiej rozpocząć budowę domu?

Organizując budowę swojego domu, warto jest tak zaplanować pojedyncze jej etapy, aby optymalnie wyeksploatować warunki pogodowe i nie posiadać przy okazji tego rodzaju problemów, że mróz utrudni nam na przykład dokończenie pewnego etapu budowy. Wobec tego najlepszym, perfekcyjnym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie prac budowniczych wczesną wiosną, aby najpóźniej w miesiącach jesiennych zakończyć prace na zewnątrz budynku, gdy będzie on już zadaszony, okna oraz drzwi będą zamontowane. Wobec tego także prace i czynności połączone z preparacją samej budowy warto rozpocząć już w roku poprzedzającym budowę, gdyż uzyskiwanie pojedynczych zezwoleń, gromadzenie wszelkiej potrzebnej dokumentacji jakkolwiek może trwać parę ładnych miesięcy. Nawet sprawa przyłączenia poszczególnych mediów, decyzje wydane w tej sprawie również powodują dodatkowy czas, konieczny do uzyskania warunków ważnych dla rozpoczęcia akuratnych prac budowniczych. Największym wrogiem procesu budowy jest mróz, gdyż większość prac połączonych z murowaniem lub tynkowaniem nie powinna być prowadzona w temperaturze ujemnej, bardzo dobre jest nie przekraczanie granicy 5 stopni Celsjusza.

Fundament – jak sama nazwa uwypukla – to podstawa całej konstrukcji, powinien być w takim razie wykonany z solidnej jakości materiałów, pieczołowicie, ze znajomością sztuki budowlanej – polecamy też alternatywę, domy modułowe. Na pewno podchodząc do tej czynności, nie wolno robić tego późną jesienią, ponieważ mróz jest największym wrogiem świeżo wykonanego fundamentu. Najpoprawniej w następstwie tego wykonać ten etap prac wczesną wiosną, poprawnie wykonany fundament zapobiegnie sytuacjom, iż budynek w przyszłości będzie osiadał, a ściany trzaskały.

Poprawnie wykonany fundament zapobiegnie tez przenikaniu do wnętrza budynku wód gruntowych, jak tez przemarzaniu ścian, co jest niesłychanie istotne w procesie dalszego użytkowania domu. Technika wykonania fundamentu jest także zależna od jakości oraz rodzaju podłoża, jakie znajduje się w danym miejscu. Dlatego wykonanie fundamentu pod dom należałoby jest powierzyć wykwalifikowanej, wypróbowanej ekipie, aby mieć pewność jego wzorowego wykonania. Beton użyty do tego typu prac powinien być najwyższej jakości, najlepiej jest zamówić skończony beton, przywieziony na budowę w specjalnej betoniarce – wyrabianie betonu na miejscu stwarza bowiem miarodajne niebezpieczeństwo jego słabszej jakości.

Dodaj komentarz