Jakim sposobem przygotowywać się do adopcji? Fundacja pomoże

Dziś adopcja przestała być tematem tabu, bowiem słyszymy o niej nadzwyczaj dużo w środkach masowego przekazu i w rozmowach ze znajomymi. W naszym kraju słyszy się niezmiernie mnóstwo o adopcji jednym z przemożnych tematów jest mit o tym że jeżeli chce się zaadoptować dziecko to okres wymagania jest strasznie długi a procedura skomplikowana.

A przecież nie jest tak że to rodzice oczekują na dzieci tylko dzieci na rodziców i to dla nich ten czas ma prawo wydawać się niezmiernie długi. Jeśli pragniesz się starać o dziecko to musisz mieć stałe miejsce zamieszkania i wykorzystywać z praw cywilnych oraz obywatelskich, należytą opinię ośrodka adopcyjnego. Familia, jaka stara się o adopcję dziecka ma posiadać odpowiednie warunki mieszkaniowe żeby przyjąć do niego dziecko i udokumentowane środki finansowe, aby ośrodek adopcyjny wiedział że dziecku niczego nie zabraknie. Jeżeli rodzina, która pragnie przysposobić dziecko ma swoje własne pociechy z pewnością to nie przeszkadza, i jednostka samotna również ma okazję zaadoptować dziecko jeżeli będzie miała tylko odpowiednie dochody by siebie oraz dziecko utrzymać – ośrodek adopcyjny. Wszystkie rodziny, które chcą zaadoptować dziecko muszą przejść przez okres przygotowawczy do takiej adopcji.

Przyszli rodzice muszą przejść przez wiele spotkań oraz zajęć grupowych, a cały ten okres trwa około dziewięciu miesięcy. Taki czas tymczasowy obejmuje spotkania informacyjne i pedagogiczne, wizytę w domu kandydatów. Sporo czasu pochłaniają zajęcia grupowe, na jakich zawodowcy przedstawiają nam wiedzę o komplikacjach rozwojowych i emocjonalnych dziecka porzuconego i pogłębiają prowadzoną przez nas decyzję do przyjęcia malucha. Także ważna przy adopcji dziecka jest ocena psychologiczna, i spotkanie w grupach warsztatowych. Na koniec takiego okresu przygotowawczego ośrodek organizuje spotkanie z rodzina, która już adoptowała dziecko, żeby podzielić się swoimi przeżyciami, oraz osobistymi doświadczeniami, no oraz indywidualne spotkanie, które podsumowuje cały cykl przygotowawczy, a później komisja kwalifikacyjna opisuje swoje spostrzeżenia ze wszystkich zajęć i z pełnego tego okresu przygotowawczego.

Dodaj komentarz