Jakim sposobem przygotować pochówek?

Zgon bliskiej osoby nie jest żadną zabawą, a każdy człowiek przeżywa to na swój sposób. Jedni w milczeniu inni z kolei koncentrują się na wzmiankowaniu dawnych lat, jakie przeżyli ze zmarłym. Najważniejsze to jednak godnie pochować bliską osobę, ponieważ w ten sposób oddaje się jej szacunek. Każda kultura posiada swoje tradycje pogrzebowe, w tym także chrześcijanie. Dlatego właśnie warto zaznajomić się z nimi i tym, jak rozwijały się na przestrzeni wielu lat. Należałoby niemniej jednak rozpocząć od tego, czym odpowiednio jest pogrzeb. A jest to godziwy i religijny zadanie wobec osoby zmarłej. To sposób rozstania się z człowiekiem, który odszedł oraz godnego podziękowania mu za wspólnie spędzone chwile.

W kulturze europejskiej zwyczajem stało się chowanie ludzi w trumnach. To w większości wypadków spotykany sposób, który wolno zaobserwować na polskich pogrzebach – więcej na stronie cmentarz puszczykowo. Choć należy zaakcentować także fakt, że innym rozwiązaniem stała się urna, jaka przyszła do kultury europejskiej z dalekiego wschodu. W tradycji europejskiej mieści się także kondukt żałobny, który w tych ostatnich chwilach odprowadza zmarłego do miejsca, w którym będzie spoczywał. Należy niemniej jednak podkreślić, iż chrześcijaństwo jest wielokulturowe, właśnie dlatego tradycje pogrzebowe różnią się nawet w tym kręgu. Bezsprzecznie w kulturach, które powiązane są z prawosławiem, protestantyzmem czy katolicyzmem pogrzeb jest jedną z części sakramentaliów. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że grzebanie zmarłych związane jest z przekonaniem, że Jezus pojawi się znów na świecie i nastąpi zmartwychwstanie.

Tradycją stają się także przygotowania zmarłego do samego pogrzebu. W XXI wieku postać zmarła musi być nie jedynie ubrana w odświętne ubranie, jakkolwiek także powinna pozostać poddana zabiegom kosmetycznym, które mają na celu ukrycie wszystkich przebarwień na skórze. Tym przykładowo ma okazję zająć się zakład. Pogrzeby zwykle kończą się na pochowaniu zmarłego w dwumetrowym dole, jaki później jest zakopywany. Wypada jednakże naświetlić fakt, iż bardziej wpływowi ludzie chowani są w grobowcach, jakie przypominają kapliczki, świątynie oraz inne budowle. Chociaż nie zawsze. Odeszli, jacy chowani są w urnie nie są zamieszczani w ziemi, ani w grobowcu.

Dodaj komentarz