Jak zorganizować idealne stanowisko pracy mechanika samochodowego

Dobrze zaprojektowane stanowiska robocze w warsztacie polepszają ogólne warunki pracy, zwiększają wydajność pracowników oraz zmniejszają ryzyko wypadków i urazów.

Stół warsztatowy

Centralnym punktem każdego warsztatu jest stół roboczy. Z uwagi na dużą masę części samochodowych (np. silniki i skrzynie biegów) i narzędzi do ich naprawy rama stołu powinna być sztywna i charakteryzować się dużą nośnością. Aby zadbać o odpowiedni komfort przy pracy warto wybrać model z regulowaną wysokością blatu. Blat z kolei powinien być wykonany ze stali – materiału odpornego na działanie cieczy (olejów i chemikaliów), uderzenia i zarysowania oraz łatwego w utrzymaniu w czystości. W mniejszych warsztatach dobrym wyborem będzie stół mobilny, wyposażony w koła z hamulcami. Szeroki wybór stołów warsztatowych znajdziesz na stronie: https://www.wszystkodomagazynu.pl/katalog/stoly-warsztatowe

Kontenerki i szafki narzędziowe

Kluczem do wydajnej pracy w warsztacie samochodowym jest utrzymanie idealnego porządku w narzędziach i częściach zamiennych. W tym celu w bezpośrednim sąsiedztwie stołu warsztatowego powinno się zainstalować kontenerki (szafki) narzędziowe z szufladami. Przy wybieraniu odpowiedniej szafki narzędziowej warto zwrócić uwagę na to, aby nośność każdej szuflady nie była mniejsza niż 50 kg. Ponadto, szuflady powinny być zainstalowane na prowadnicach, umożliwiających ich pełny wysuw. Szafki / kontenerki narzędziowe występują w wersji wolnostojącej, mobilnej lub podwieszanej do konstrukcji stołu.

Panele narzędziowe

Narzędzia, których używa się najczęściej warto przechowywać w łatwo dostępnym miejscu – najlepiej na perforowanych panelach narzędziowych. W zależności od modelu można je zamocować do konstrukcji stołu lub bezpośrednio do ściany. Narzędzia zawiesza się na panelach za pośrednictwem haków i zawieszek. Oprócz mocowań uniwersalnych dostępne są również rozwiązania dedykowane: listwy na pojemniki magazynowe, zawieszki na elektronarzędzia, pilniki lub wkrętaki, wiertła, płaskie klucze i młotki. Wybierając akcesoria do paneli narzędziowych należy zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej perforacji (standardowa z okrągłymi otworami, euro, otwory kwadratowe), ponieważ różne metody mocowania osprzętu nie są ze sobą kompatybilne.

Wózki warsztatowe

Do transportu ciężkich komponentów pomiędzy stanowiskami pracy niezbędny jest wytrzymały wózek transportowy. Jeśli wózek będzie wykonany z odpowiednich materiałów (rama z profili stalowych, koła o odpowiedniej nośności) będzie mógł służyć także jako mobilna stacja robocza. Przy wyborze właściwego modelu warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane jest wypełnienie poziomów składowania. Podobnie jak w przypadku stołów warsztatowych standardem jest zazwyczaj laminowana płyta wiórowa, jednak w warsztacie samochodowym lepiej sprawdzi się ocynkowana lub malowana proszkowo blacha.

Dodatkowe wyposażenie warsztatu samochodowego

Komfortowa i ergonomiczna praca bardzo często zależy od drobnych elementów, na które rzadko zwraca się uwagę w pierwszej kolejności. Wyposażając warsztat samochodowy w nowe urządzenia powyższą listę niezbędnego osprzętu warto uzupełnić o:

  • maty zapobiegające zmęczeniu i antypoślizgowe,
  • stołki i krzesła z regulowaną wysokością i podręcznymi schowkami,
  • szafa ochronna na komputer i urządzenia elektroniczne,
  • zamykana szafa na cenniejsze narzędzia i części zamienne.

Dodaj komentarz