Dzisiejszy sposób ogrzania mieszkania – przetestuj, co poleca hydraulik

Gdy posiadamy już zorganizowany system sanitarny, nadszedł czas odezwać się do hydraulika w kwestii układu rur do ogrzewania. Jeszcze kilkanaście lat temu w naszym kraju wśród systemów grzewczych, osiągalnych oraz instalowanych w mieszkaniach jednorodzinnych, prawie 100 procent tworzyły rozmaitego rodzaje piece grzewcze na paliwa stałe, jak węgiel, drewno czy pelet – do zwykle stosowanych należały piece grzewcze uniwersalne, gdzie dopuszczalne było aplikacja rozmaitego rodzaju paliwa.

Kolejne systemy, wchodzące nieśmiało do naszych domów to ogrzewanie na olej opałowy, a po pewnym czasie na tak nazwany ekogroszek – przy zmianie systemu ogrzewania na pewno musiał nadejść do domu hydraulik poznań, by zmienić podłączenie instalacji grzewczej do innowacyjnego typu pieca. Od paru lat w krajowym systemie ogrzewania domów jednorodzinnych ma miejsce pewnego rodzaju rewolucja, licząca na tym, że aktualnie jest coraz to więcej wariantów ogrzewania domu, niezmiernie ciekawych, wykorzystujących zwłaszcza energię ekologiczną, jak wiatr, promienie słoneczne, ciepło wód podziemnych. To poprzednie źródło ciepła wykorzystane jest do ogrzewania domów przy zastosowaniu tak nazywanej pompy ciepła – sprzętu wybitnie w sumie pospolitego w budowie, przynoszącego wielkie dyspozycji korzystania z energii ekologicznej do ogrzania mieszkania. Tego typu ogrzewanie na pewno potrzebuje poniesienia istotnych wydatków, na jaki składa się zakup i instalacja pompy ciepła i urządzeń kooperujących, średni koszt takiej instalacji dla domu o wielkości około 140 metrów kwadratowych powierzchni to suma rzędu 50 tysięcy złotych.

Jednak koszt pozyskiwania późniejszego energii cieplnej jest niezmiernie niewielki, bowiem będzie to wyłącznie koszt energii elektrycznej niebezużytecznej do obsługi pompy oraz okresowe inspekcje techniczne tego sprzętu. Decydując się na lokaty w system grzewczy w postaci pompy ciepła, możemy otrzymać od państwa dopłata, zależne od rodzaju pompy, jej mocy i obszaru, na jakim mieszkamy, czy jest to miejsce objęte jakimś oprogramowaniem ochrony środowiska naturalnego. W jaki sposób wykazują specjaliści, koszt takiej pompy ciepła, przy otrzymaniu niewielkiej nawet dotacji zwraca się po kilkunastu latach jej eksploatacji, warto wobec tego zdecydować się na tego rodzaju rozwiązanie.

Dodaj komentarz