Czy kurtyny paskowe ograniczają straty ciepła w magazynach?

Brama przeładunkowa w magazynie czy na hali produkcyjnej to miejsce przez które odbywa się stały przewóz towarów. Aby wózki widłowe mogły swobodnie przejeżdżać przez światło bramy musi ona być otwarta a co za tym idzie nie będzie stanowiła ochrony przed wnikaniem do wnętrza chłodnych mas powietrza. Tym samym aby utrzymać wewnątrz wymaganą temperaturę konieczne będzie zużycie większej ilości energii i w konsekwencji poniesienie wyższych kosztów finansowych. Istnieje jednak prosty sposób na zapewnienie izolacji termicznej w magazynie. Kurtyny paskowe zamontowane w świetle otworu bramowego zapewnią ciągłość ruchu towarowego i ograniczą straty ciepła w magazynie.

Na jakiej zasadzie działają kurtyn paskowe?

Mówi się, że proste rozwiązania są najlepsze. Kurtyny paskowe są na to najlepszym dowodem. Wykonane z pasów elastycznej folii PCV zawieszonych na stalowych lup plastikowych wieszakach grzebieniowych pozwalają na swobodne przechodzenie i przewożenie ładunków. Po minięciu przez wózek kurtyny, pasy samoczynnie wracają na swoje miejsce i zamykają światło otworu. Jednak swobodne poruszanie się przez światło bramy to nie wszystko. Wstęgi PCV z których wykonuje się kurtyny paskowe cechują się wysoką izolacją termiczną, porównywalną do jednego z lepszych izolatorów jakim jest drewno. Dzięki temu swobodnie zwisające pasy nachodzące na siebie wzdłużnie tworzą kurtynę termoizolacyjną zapobiegającą mieszaniu się ciepłych i zimnych mas powietrza. Warto zauważyć, że po zamontowaniu kurtyny PCV oszczędności energii cieplnej w skali roku mogą sięgać aż do 45%.

Czy kurtyny paskowe mają jakieś inne zalety?

Termoizolacja to jednak nie wszystkie zalety jakie posiadają kurtyny paskowe. Prawidłowo zmontowane dają osłonę przed opadami, przeciągami , nawiewaniem kurzu a także piasku. Dodatkowo przegrody paskowe to bardzo skuteczne ekrany akustyczne, które obniżają poziom hałasu aż o 35 dB, znacznie poprawiając komfort pracy. Dlatego też przegrody paskowe wykorzystywane są bardzo często do wydzielania stanowisk pracy maszyn generujących hałas.

Dodaj komentarz