Czemu należałoby wykorzystywać zioła?

W jaki sposób najprościej objaśnić pojęcie ziołolecznictwa? Pierwsze skojarzenie to leczenie ziołami i tak jest także realności. Zioła w leczeniu odgrywają wielką rolę z powodu ich przeróżnych funkcji i właściwości. Gdzie można znaleźć należyte zioła? Można je odszukać wszędzie: od pól i łąk, po lasy oraz góry aż do nabrzeży nadmorskich. Czy są gatunki ziół, które są bardzo do siebie analogiczne jednakże jedne są w stanie być zagrożeniem dla zdrowia a drugie wyraźnie przeciwnie?

Z ziołami jest jak ze zwierzętami, istnieje sporo odmian oraz wielokrotnie niektóre gatunki ze względu na bliskie pokrewieństwo są do siebie podobne. Jedyne, co może je odróżnić to występowanie w przeróżnym klimacie i miarodajne pomniejsze różnice w fizjonomii. Jako przykład zioła pokrewnego, lecz posiadającego te same właściwości lecznicze wolno podać rumianek alpejski i rumianek patagoński. Te zioła w medycynie odgrywają mniejszą rolę niż na przykład szałwia czy dzika róża, jakkolwiek w regionalnej tradycji lekarskiej (Patagonia, Szwajcaria, Austria) są one ważnym detalem w domowej medycynie – wypróbuj także inne przykłady, jak vilcacora.

Niejednokrotnie zioła te pojawiają się jako motywy roślinne na herbach lub nawet godłach poszczególnych miast i prowincji. Kolejne skojarzenie połączone ze słowem ziołolecznictwo to domowa sztuka lekarska opcjonalna. Gorące ziołowe herbatki, mocniejsze przyprawy w daniach dla osób chorych czy też wyciągi z ziół w postaci olejków służących zazwyczaj jako podgrzewacze dla ciała. Łączy się to też ze starszymi kobietami ze wsi, które wychodzą na całe dnie do lasów w poszukiwaniu odpowiedniego zioła, żeby potem przyrządzić z nich jakieś farmaceutyki na czarną godzinę.

Zioła w medycynie wzięły swój początek najprawdopodobniej bądź jeszcze w starożytnej Mezopotamii lub w starożytnych Chinach. Najprędzej wydaje się prawdopodobna ta druga wersja, że względu na wszechstronność Chińczyków i pomysłowość i zdolność eksperymentowania. Ziołolecznictwo nie było sferą, która powstała na przełomie paru lat. Czas pomocny na powstanie tej dziedziny medycyny musiał trwać całe wieki, że względu na bogactwo ziół w świecie przyrody oraz ze względu na czas obserwacji, w jaki sposób organizm ludzki odpowiada na daną roślinę.

Dodaj komentarz