Blachy dachowe w czasie remontu czy też budowy dachu

Na naszym rynku możemy wyróżnić następujące typy blach dachowych: stereotypowe czy też tak nazywane blachy dachowe nowatorskiej generacji, inaczej blachy dachowe termozgrzewalne. Blachy dachowe tradycyjne znajdują swoje zastosowanie pomiędzy innymi w egzekwowaniu wielowarstwowych pokryć dachowych czy również izolacji przeciwwilgociowych – przetestuj gięcie blach. Do produkcji pap tradycyjnych wykorzystywany jest asfalt niemodyfikowany, osnowę stanowi zaś tektura budownicza o gramaturze 333g/m2 bądź też 400g/m2. W zależności od rodzaju blachy dachowe od wierzchniej oraz dolnej strony pokryte są one drobno lub też gruboziarnistą posypką. Pomimo tego, że na rynku odkrywają się obecnie nowocześniejsze rodzaje pap, blachy dachowe szablonowe cieszą się obszerną popularnością, a to za sprawą ich ceny. Blachy dachowe termozgrzewalne składają się z sześciu powłok (od góry): zakład wzdłużny; posypka mineralna w różnych kolorach; wodoszczelna kompozycja bitumiczna; osnowa; wodoodporna mieszanka bitumiczna; folia poliolefinowa.

Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami dotyczy sposobu ich układania. Na dolnej witrynie internetowej blachy dachowe zgrzewalnej ulokowana została akcesoryjna warstwa asfaltu, która ma sprzyjać dokładnemu sklejeniu blachy dachowe z podłożem w czasie stapiania jej palnikiem gazowym. Aby blacha służyła nam na dłużej należy komponować ją zgodnie z pewnymi prawami występującymi w sztuce budowlanej oraz w czasie dopisujących warunków pogodowych. Punktem, które w najwyższym stopniu narażone jest na zniszczenie jest obróbka. Należy tu szczególnie uważać na niedociągnięcia obróbek, aby w przyszłości wilgoć nie powodowała zniszczeń i nie dostawała się do wnętrza mieszkania. Blacha stosowana do pokrywania dachów musi mieć jednolitą strukturę, nieposiadającą załamań lub dziur.

Schematyczne blachy dachowe przykleja się lepikiem lub też klejem na gorąco lub na zimno. Blachy dachowe termozgrzewalne natomiast przykleja się przy użyciu palników gazowych. Reguła układania blachy dachowe polega na podgrzewaniu dolnej warstwy- bitum jaki się tam mieści topi się, dzięki czemu przykleja się ona do podłoża. Jednym ze sposobów układania blachy dachowe a równocześnie zazwyczaj stosowanym jest zgrzewanie całej szerokości rolki i przytwierdzenie jej do podłoża. Blachy dachowe posiadają tzw. zakład pod następny pas, jaki przeważnie ma szerokość od 8-10cm. Aby blacha położona była szczelnie wypada zgrzewać ją na minimum 8cm na długości i 10cm na zwieńczeniach rolek. By zapobiec zbytniemu wtopieniu się asfaltu na zgrzewie czas podgrzewania nie może być nazbyt długi.

Dodaj komentarz