Balustrada zabezpieczająca – jaką nabyć oraz zamontować?

Przez stulecia powstawania i kształtowania się dogmatów architektonicznych powstało ciąg detali, których funkcja konstrukcyjna lub użytkowa zrównoważona jest funkcją ozdobną. Są to na przykład wszelkie detale dźwigające oraz wspierające, jak kolumny, filary czy konsole. Ich całkiem oczywiste zadanie konstrukcyjne było od zawsze napełnione trafna estetyką, wpisaną w styl całej budowli. Innym architektonicznym detalem o dwojakiej funkcji są balustrady. Ich rola wygodna polega na chronieniu biegu schodów, balkonów, tarasów, mostów, czasami dachów.

Balustrady umieszcza się przeważnie na ich krawędzi. Na strukturę balustrady składają się pionowe słupki, napełnienie powierzchni miedzy słupkami oraz poręcz. Te trzy bazowe składniki balustrady są w stanie być opracowane w najrozmaitszy sposób oraz wykonane z przeróżnych materiałów. Oczywiście sposób opracowania włączając typem materiału decyduje o stylistyce balustrady, stylu architektonicznym, do którego nawiązuje i lepszym lub ewentualnie gorszym wcieleniu tego detalu w całość budowli.

Każda reprezentacyjna budowla wyposażona jest w co najmniej jedną, okazałą klatkę schodową, która stanowi wizytówkę gospodarza dla wchodzących nią gości. Taka klatka schodowa może być też kontynuacją schodów zewnętrznych, stanowiących oś elewacji rezydencji. Rozstrzygnięcie kompozycyjne ciągu komunikacyjnego dopełnione jest przez balustrady – sprawdź balustrady z drewna. Zamontowane na krawędzi stopni balustrady biegną po linii, którą wytycza bieg schodów – po linii prostej, po łuku lub ewentualnie bardziej skomplikowanej krzywej.

Wielkość balustrady przy schodach wynosi z reguły 1, 10 m. Słupki, czy też pręty konstrukcyjne osadzone są co kilka stopni. Od góry pomieszczona jest na nich poręcz. Poręcz wykonana być musi z materiału odpornego na ścieranie, gładkiego i przyjemnego w dotyku. W balustradach kamiennych, poręcz z reguły jest z tego samego rodzaju kamienia. Poręcze drewniane mogą stanowić wykończenie balustrad drewnianych lub ewentualnie metalowych. W okazałych klatkach schodowych z kamiennymi stopniami użytkowane bywają balustrady mosiężne bądź też żeliwne, czasami złocone.

Dodaj komentarz